Najważniejsze szczyty w Bieszczadach
To warto wiedzieć!
Bieszczady są częścią Beskidów Wschodnich, które leżą w Zewnętrznych Karpatach Wschodnich. Klimat w Bieszczadach jest umiarkowany ciepły, przejściowy. Bieszczady nie mają cech klimatu wysokogórskiego, ale z roku na rok zyskują na popularności, jako atrakcja górskich wędrówek pieszych. Najwyższy szczyt Polskich Bieszczad to Tarnica, która należy do Korony Gór Polskich, ale nie tylko nią turyści tłumnie odwiedzają. Poznajcie inne najważniejsze szczyty w Bieszczadach i poczytajcie o ich walorach.
Tarnica – szczyty w Bieszczadach
Najwyższy szczyt Bieszczadów po stronie polskiej to wspomniana Tarnica. Mierzy 1346 metrów wysokości, jej szczyt składa się jakby z dwóch wierzchołków. Jest punktem widokowym w Bieszczadach, z którego widać nie tylko okoliczne szczyty, ale także i Tatry, Gorgany czy Ostrą Horę. Leży na krańcowym paśmie połonin, znajduje się w obrębie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Na szczycie ustawiono w 1987 roku 7-metrowy krzyż upamiętniający wejście tam, w 1953 roku ks. Karola Wojtyły. Krzyż uległ złamaniu, zmieniono go na nowy, metalowy w 2000 roku. Niestety sam szczyt ogrodzony jest płotem. Zaletą wzgórza jest zamieszczony tam teleobiektyw.
Tarnica sąsiaduje z masywem Krzemienia, oddzielona jest od niego głęboką Przełęczą Goprowską. Szczyt Tarnicy jest podłużny, ale wąski, posiada wspomniane dwa wierzchołki (1346 i 1339 metrów). Wyścielają go złomowiska skał i ozdabiają bruzdy naturalnych zagłębień. Zauważyć tam można także pozostałości wojennych okopów. Z południowej strony gwałtownie opada w dół skalną ścianą, u której podnóży rozścielają się obszerne pola kamiennego rumoszu. Popularne szlaki prowadzące na Tarnicę to szlak z Włosatego lub z Ustrzyk Górnych przez połoniny i grzbiet Szerokiego Wierchu.
Szeroki Wierch
Szeroki Wierch mierzy 1315 metrów wysokości, jest masywem w paśmie połonin. Przejście przez ten masyw dostarczy nam niezwykłych walorów krajobrazowych. Szeroki Wierch składa się z czterech wierzchołków, z których najwyższy nazwany został Turniczką (1315 metrów), znajduje się w okolicy Przełęczy pod Tarnicą. Spacerując wzdłuż Szerokiego Wierchu, podziwiać możemy fantastyczne widoki na Tarnicę, Połoninę Caryńską i Bukowe Berdo.
Połonina Caryńska i Połonina Wetlińska
Połonina Caryńska mierzy 1297 m n.p.m. Natomiast Połoninę Wetlińską wymierzono na 1255 m n.p.m. Połonina Caryńska jest naturalnym przedłużeniem Połoniny Wetlińskiej. Przebiega przez nią Główny Szlak Beskidzki z Brzegów Górnych do Ustrzyk Dolnych. Uznawana jest na najciekawsze miejsce widokowe w całych Bieszczadach Wysokich. Połonina Wetlińska (gdzie znajduje się schronisko Chatka Puchatka) jest najpopularniejszą połoniną w Polsce. Polecamy na niej szlak zielony z Przełęczy Wyżniańskiej. Trasa jest niezwykle widokowa, ponieważ jest bezleśna, po drodze będziemy podziwiać wspaniała krajobrazy na Wielką Rawkę i grzbiet Działu.
Bukowe Berdo
Omawiając szlaki w Bieszczadach, nie sposób nie wspomnieć o Bukowe Berdo. Jest to jedna z najciekawszych i najdzikszych bieszczadzkich propozycji. Zachwycą nas tutaj niesamowite widoki, niezależnie od kierunku naszej wędrówki. Zobaczymy stąd równoległy Szeroki Wierch, a na drugim planie Wielką Rawkę, w kierunku zachodnim Połoninę Caryńską i Wetlińską oraz Kopę Bukowską, Krzemień, Halicz, Rozsypaniec i liczne szczyty po ukraińskiej stronie.
Krzemień
Drugi z najwyższych szczytów Bieszczad to Krzemień, który liczy 1335 metrów. Od Tarnicy jest niższy tylko o 11 metrów i rozciąga się na północ od niej. Wejście na sam wierzchołek, który rozciąga się na długość około kilometra, jest niemożliwe, ze względu na objęcie go programem regeneracji otoczenia przyrodniczego oraz ochroną cennych muraw i rumowisk. W pobliżu szczytu przebiega niebieski szlak bieszczadzki, dlatego Krzemień jest licznie odwiedzany przez turystów.
Pozostałe wyjątkowe szczyty w Bieszczadach
Poza wspomnianymi szczytami/grzbietami warte uwagi i budzące spore zainteresowanie wśród miłośników regionu Bieszczad są: Halicz, Wielka Rawka, Smerek. Nie całe Bieszczady mieszczą się w obrębie granic Polski. Jednak wcale nie trzeba jechać za trójstyk granic, żeby podziwiać wyjątkowe piękno tego pasma górskiego. Trasy i szlaki bieszczadzkie nie odznaczają się dużą trudnością, dlatego nadają się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i mniej doświadczonych turystów górskich. Jednak znawcy szlaków i długi wędrówek, wiedzą, że także turyści zaprawieni w górskich wojażach nie będą się nudzić, przemierzając Bieszczady.