Bieszczady - atrakcje, krajobrazy i relaks

Poznaj najpiękniejsze krajobrazy i atrakcje prosto z Bieszczad!

Bieszczady atrakcje, piękne krajobrazy.

Południowo-zachodnią część Polski, a konkretnie jej sam róg uznawany jest do dzisiaj z teren dziki, wolny i beztroski. Czy tak rzeczywiście jest nadal, nie będziemy polemizować. Ten przydomek Bieszczad podoba się mieszkańcom i turystą dlatego nie podważamy go. Legendy krążą, a z legendami się nie dyskutuje, tylko się je poznaje i zgłębia. Legendy te powodują, że Bieszczadzki Park Narodowy jest tłumnie odwiedzany przez turystów. Wylicza się liczne atrakcje, które ściągają miłośników turystyki górskiej, ale nie tylko. W Bieszczadach powstaje wiele atrakcji, które mają także charakter kulturowo-rozrywkowy.

Bieszczady – atrakcje z natury znane

Przyjrzyjmy się na początek atrakcjom turystycznym, które od wieków czekają na turystów w Bieszczadach i przyczyniły się do ich dzikiego charakteru. Co takiego niezwykłego ma w sobie krajobraz Bieszczadzkiego Parku Narodowego?

Połoniny

Połoniny są to rozległe pasma łąk położone na grzbietach górskich. Rozciągają się kilometrami, poza granicą lasu. Jest to krajobraz charakterystyczny dla tego pasma górskiego. Najbardziej znana połonina, to masyw o nazwie Połonina Wetlińska. Jest to masyw górski składający się z kilku szczytów, z których najwyższy to Roh (1255 m n.p.m.). Jeżeli widzieliśmy zdjęcia Bieszczad, a nich rozległą łąkę na kilku szczytach z pewnością sfotografowano tam Połoninę Wetlińską. Jest to najliczniej odwiedzany przez turystów masyw Bieszczad ze schroniskiem o wdzięcznej nazwie Chatka Puchatka. Inną znaną połoniną jest Połonina Caryńska.

Bieszczadzki Park Narodowy tablica.

Kamień Leski

Kamień Leski jest to charakterystyczna formacja skał koło Leska, składająca się z gruboziarnistego piaskowca. Ten rodzaj skały odporny jest na erozję wietrzną. Główna skała posiada dziwny kształt, który jest spowodowany działalnością człowieka i erozją wodną. Tuż obok znajdował się kiedyś kamieniołom, którego pozostałości determinują okoliczny krajobraz. Kamieniowi Leskiemu poświęconych zostało wiele legend, które częściowo zostały umieszczone na tablicy przy jego szczycie. Stoi też tam krzyż, który został wzniesiony w latach siedemdziesiątych.

Tarnica

Bieszczady są częścią Karpat, jednak należy pamiętać, że tylko fragment ich zachodniej części leży na terytorium Polski. Dzielimy się tymi górami także z Ukrainą. Po stronie Polskiej najwyższy szczyt to Tarnica. Wznosi się ona na 1346 m n.p.m. Tarnicę także porastają połoniny. Prowadzą na nią tylko dwa szlaki turystyczne. Niedaleko szczytu znajdowała się kiedyś jaskinia, która ze względu na bezpieczeństwo turystów została zasypana kilkanaście lat temu. To obowiązkowy punkt na mapie parku krajobrazowego przy zwiedzaniu tego regionu.

Wodospady: Siklawa Ostrowskich w Wetlinie, Szepit na potoku Hylaty, Wodospad na potoku Hulskim

Zobaczyć w Bieszczadach musicie także trzy piękne, krajobrazowe i ukryte kaskady wodne. Pomimo tego, że wodospady te nie należą do najbardziej okazałych w Polsce, to mimo wszystko zachwycają turystów swoim urokiem i wpisują się na często przytaczaną listę atrakcji w Bieszczadach.

Park Gwiezdnego Nieba w Lutowiskach

Jest tylko kilka takich miejsc w Polsce. Atrakcja stworzona nie tyle przez naturę, ile z powodu nie ingerencji człowieka w nią. Parkiem Ciemnego Nieba jest to teren oddalony od blasku świateł wielkich miast, gdzie można zaobserwować zjawisko ciemnego nieba. Zakątek idealny do obserwacji gwiazdozbiorów. Odwiedzając to miejsce nocną porą, zostaniemy oprowadzeni przez przewodnika astronoma, który wskaże nam gwiazdozbiory, mgławicę, Drogę Mleczną. Będziemy mogli obejrzeć je przez teleskop. Zobaczymy także w dużym przybliżeniu satelity okrążające Ziemie. Idealne do odwiedzenia z dziećmi.

Inne ciekawe miejsca znajdujące się w Bieszczadach, a zaliczane do naturalnych atrakcji to Jeziorka Duszatyńskie oraz pasmo Gór Słonnych, a także Szeroki Wierch, Bukowe Berdo oraz rezerwat przyrodniczy Sine Wiry. Warto także pojechać do doliny Sanu, Osławy i Osławicy i znaleźć tam kilka ciekawych miejsc dla siebie.

Bieszczady – atrakcje stworzone przez człowieka

Bieszczady to nie tylko piękne krajobrazy i relaks z plecakiem w trasie. Bieszczady kuszą także tym, co człowiek w nich zbudował, stworzył i zostawił. To spory kawałek pięknej historii dość dobrze zachowanej w postaci architektury drewnianej, cerkwi pamiętających odległe czasy, licznych muzeach. W Bieszczadach warto także zobaczyć zwierzęta, które ciężko spotkać w innych rejonach Polski.

Bieszczady atrakcje - Sanok, rynek wieczorem.

Cerkwie

Kawałek pięknej historii tego regionu poznamy, odwiedzając cerkiew w Sokolniku i cerkiew Równi, koło Ustrzyk Dolnych, a także Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku. Warto zobaczyć je, ponieważ są to cerkwie, które od wielu lat stoją w tym samym miejscu. Inne budowle tego typu zostały przewiezione do Skansenu w Sanoku, który zresztą także warto odwiedzić.

Sanok

Wart zwiedzenia jest cały Sanok, który, choć geograficznie leży poza obszarem Bieszczad, kulturowo silnie wpisuje się w ich historię i charakter. Znajduje się tu Muzeum Historyczne z bogatym zbiorem Ikon oraz dzieła Zdzisława Beksińskiego. W Sanoku powstało także Muzeum Budownictwa Ludowego, poświęcone jest kulturze Bojków i Łemków, którzy zamieszkiwali tereny całych Bieszczad, a których chaty i budynki gospodarcze zostały zwiezione na teren tego muzeum.

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Jest to kolejka wąskotorowa, która służyła do transportu drewna. Będąc w Bieszczadach, koniecznie musicie skorzystać z tej kolejki leśnej. W miejscowości Rzepedź istniał duży zakład, który zajmował się obróbką drewna. Gdy przemysł samochodowy się rozwinął, drewno zwożono tirami, kolejka przestała pełnić swoją funkcję. Chroniąc ją przed likwidacją, wagony na drewno zamieniono na wagoniki pasażerskie do przewozu turystów. W ciepłym okresie od wiosny do jesieni kolejka przewozi dziesiątki turystów dziennie, po bieszczadzkich lasach. Jest to jedna z najfajniejszych atrakcji turystycznych dla dzieci.

Bieszczadzkie obwodnice turystyczne

Turyści odwiedzający Bieszczady najczęściej nie do końca tego świadomi, że zwiedzanie rozpoczynają od Dużej Obwodnicy Bieszczadzkiej i Małej Obwodnicy Bieszczadzkiej. Są to dwie trasy mające analogicznie 150 km i 100 km długości. Prowadzą przez najwyżej położone bieszczadzkie miejscowości, skąd można dotrzeć do wszystkich najważniejszych atrakcji tej krainy. Sama trasa jest bardzo malownicza, jednak należy pamiętać, że w okresie zimowy ten szlak samochodowy może być nieprzejezdny. Nie polecamy także jazdy w okolice Ustrzyk Górnych zimą, bez samochodu z napędem na cztery koła. Nie o każdej porze samochód osobowy sprawdzi się na bieszczadzkich drogach.

Jezioro Solińskie i Zapora Wodna w Solinie

Na koniec zostawiliśmy największą i najbardziej znaną atrakcję turystyczną Bieszczad. Zapora w Solinie powstała na rzecze San. Jej budowa przyczyniła się do powstania Jeziora Solińskiego, które w rzeczywistości jest zalewem sztucznie wytworzonym przez człowieka. Jest to symbol, charakterystyczny dla Bieszczad. Zapora została utworzona w celu zbudowania elektrowni wodnej, tą udało się utworzyć, jednak wymagało to zalania kilku wsi (między innym wsi Solina). Spacer po zaporze zachwyca turystów, ciekawe są także rejsy barką po zalewie.

Na terenie tej krainy funkcjonuje także Wytwórnia Piwa Ursa Maior, czyli Browar Ursa Maior. Znajduje się tak także, ciekawa miejscowość Uherce Mineralne, Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego, Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem oraz Park Miniatur Centrum Kultury Ekumenicznej, które przez wiele poradników określane są mianem miejsc, które warto zobaczyć. Bieszczady to także kraina dla aktywnych miłośników spływów wodnych, gdzie nurty są wezbrane, a rzeki szybkie. Swoje miejsca odnajdą tutaj lotniarze i paralotniarze, miłośnicy kolarstwa górskiego oraz wielbiciele jazdy off road.

Spływ Sanem z RMF FM - wspólna zabawa.