FAQ | Spływy pontonowe w Bieszczadach

FAQ
Najczęściej zadawane pytania

Tak, gwarantuje to niewywracalny sprzęt, wypracowane procedury bezpieczeństwa, rekreacyjny odcinek Sanu, kamizelki asekuracyjne oraz doświadczona obsługa. Zawsze jest z nami ratownik – choć na ponad 3000 spływów nigdy nie musiał interweniować 🙂

Zawsze podczas spływu dla grupy zorganizowanej towarzyszy Wam ratownik, instruktorzy (płyną na końcu i na początku spływu) trzymając wszystkie pontony w zwartej grupie. W przypadku wypożyczenia pontonu dla rodziny czy w gronie znajomych, nasi instruktorzy odpowiednio Was przygotują: dopasują kamizelkę, wyposażą w pozostały sprzęt. Przeprowadzą również krótkie szkolenie wyjaśniając jak w łatwy sposób radzić sobie z pontonem.  

Jest to element obowiązkowy! Każdy z uczestników (bez wyjątków!) Musi ja założyć . dysponujemy 6 rozmiarami kamizelek dostosowanymi do wagi uczestników. Każdy uczestnik jest osobno sprawdzany czy poprawnie założył kamizelkę zanim wsiądzie do pontonu.

To zależy tylko od Was. W pontonach jest sucho a woda raczej nie dostaje się do pontonów. Warto jednak pamiętać o butach, które można zamoczyć – to zdarza się najcześciej. Ale wyobraźcie sobie że płyniecie na pontonie, z nieba leje się czerwcowy żar a Wy możecie rozegrać bitwę wodną mocząc wszystkich w pontonie obok. Co zrobicie ? 🙂

Obowiązkowym wyposażeniem są buty które można zamoczyć (buty wodne, sandały, trampki – odradzamy klapki i japonki – odpływają 🙂 ). Ubiór musi być przede wszystkim dopasowany do pogody. Jeśli jest gorąco i bezchmurnie – koszulka, spodenki i czapka z daszkiem spełnią swoje zadanie! jeśli będzie chłodniej warto wziąć dłuższą bluzę lub kurtkę przeciwwietrzną. W przypadku żaru z nieba możemy nawet posmarować się kremem z filtrem UV.

Zła pogoda to taka , która uniemożliwia realizację spływu, nie pozwala zagwarantować bezpieczeństwa lub po prostu odbiera przyjemność z tej atrakcji. W takiej sytuacji odwołujemy lub – jeśli jest taka możliwość – przesuwamy spływ. W wypadku całkowitego odwołania spływu z powodu niesprzyjającej pogody zwracamy 100% koszty spływu (jeśli już został opłacony, łącznie z zaliczką ).

Dzisiejsza technika pozwala nam bardzo precyzyjnie przewidzieć wiatr, opady, wyładowania i temperaturę dlatego informujemy o możliwych komplikacjach zwykle poprzedniego dnia, przed spływem. Nigdy nie ryzykujemy przy grupach szkolnych, dlatego odwołujemy lub przesuwamy (jeśli to możliwe) spływ w przypadku: – zbyt wysokiego stanu wody (nurt jest zbyt szybki) – Kiedy temperatura spadnie poniżej 10 st – przy wietrze powyżej 50 km na godzinę – Zagrożeniu burzowym (chodzi przede wszystkim o wyładowania) – Przy deszczowej pogodzie (nie jest to niebezpiecznie, ale nieprzyjemne )

Tak, Nie ma możliwości popłynięcia bez wcześniejszej rezerwacji. To ważne ze względu na organizację przez ZielonyPonton odpowiedniej ilości obsługi , ratowników i Waszego Ubezpieczenia. Najlepiej zarezerwować spływ jak najszybciej – by nie obawiać się o brak miejsc.

Podczas rezerwacji poinformujemy Was o wszystkich formalnościach i dokumentach. Istotną informacją np. jest że każdy z uczestników(grupy szkolne) musi mieć pisemną zgodę opiekuna na spływ pontonowy.

Tak, w przypadku grup zorganizowanych, w cenie zawarliśmy ubezpieczenie „NNW + Aktywności sportowe”. Abyśmy Was ubezpieczyli będą potrzebne dane do ubezpieczenia od każdego z uczestników – w pierwszej kolejności podpiszemy Umowę o przekazanie danych zgodną z RODO.

Pontony dla grup dzieci szkolnych są 7 osobowe! Celowo wybraliśmy taką wielkość , ponieważ z łatwością jesteśmy w stanie zagwarantować odpowiednią obsadę, aby na każdym pontonie znajdowała się minimum 1 osoba dorosła, a ich wielkość pozwala na łatwe manewrowanie nawet z małymi dziećmi. 9 i więcej osobowe pontony nie są już tak sterowne.

TAK, na tym polega cała zabawa:) Płyniemy razem i pracujemy jak drużyna – musimy czym prędzej znaleźć lidera i wspólny język! Ale nie martwcie się – nie trzeba dużo wiosłować – nurt niesie nas sam, Pagaje służą jednak też do sterowania całym pontonem.

Z niemal 5 letniego doświadczenia wiemy – ze optymalną trasą dla grup szkolnych to ok. 8 km, czas na pokonanie takiego odcinka to ok. 1,5 do 2 h i zależy od kilku czynników: Między innymi od stanu wody, pracy uczestników spływu a nawet wiatru. Całkowity czas, jaki trzeba zaplanować sonie na spływ ze szkoleniem i powrotem to około 3 – 3,5 godziny.

Zdecydowana większość naszych grup to około 30-50 osobowe załogi. Jednak posiadamy sprzęt aby jednocześnie zorganizować spływ na 4 pełne autokary – czyli około 200 osób.