Weekend w Bieszczadach - co warto zobaczyć i jak zaplanować wypad?

weekend w bieszczadach
Marzenia o magicznym weekendzie w objęciach przyrody, wypełnionym niesamowitymi wrażeniami, stają się rzeczywistością w Bieszczadach. Mamy propozycję dla osób, które pragną odkryć urok tej krainy po raz pierwszy. Wymienione przez nas w artykule wyjątkowe miejsca pozwolą Ci odkryć niezwykły klimat Bieszczadów, z dala od zgiełku i tłumów. Odkryjesz, dlaczego tak wielu podróżników zostawia tu swoje serce, a niektórzy wracają na stałe. Będziesz mieć okazję cieszyć się chwilą na szczycie połonin i oddychać pełną piersią. Nad brzegiem Soliny posłuchasz koncertu śpiewu ptaków, a pod gwiaździstym niebem zaśpiewasz przy ognisku. Bieszczady na weekend to dobry pomysł o każdej porze roku.

Bieszczady na weekend – budownictwo ludowe i widoki na dolinę Sanu

Twój niezwykły weekend w Bieszczadach warto zacząć w okolicach malowniczego Sanoka. Rozpocznij od zwiedzania największego w Polsce skansenu, gdzie ponad 180 drewnianych chat, sadyb, domków i świątyń przeniesie Cię w świat dawnych Bieszczadów. To jakby kawałek Bojkowszczyzny ocalał w naszych czasach, zachowując swoją autentyczną atmosferę. Kolejny przystanek to Miasteczko Galicyjskie, rekonstrukcja małych galicyjskich osad zaprowadzi Cię w podróż przez czasy minionych lat. Następnie warto wyruszyć na sanocką starówkę, gdzie dziedziniec Zamku Królewskiego i wieża widokowa z panoramą na dolinę Sanu i wzgórza Gór Słonnych zachwycą Twoje zmysły. Spacer po płycie rynku sanockiej starówki pozwoli Ci odkryć urok tego miejsca, a ławeczka Dobrego Wojaka Szwejka oraz kościół Franciszkanów staną się świadkami Twojej wyprawy. Dla smakoszy ciekawą propozycją będzie degustacja lokalnych potraw, takich jak warenyki hryczane czy fuczki. Alternatywnie, możesz wybrać bardziej klasyczny obiad w restauracji Stary Kredens, kojarzonej z kulinarnymi rewolucjami Magdy Gessler. Następnie udaj się do Zagórza, by przejść przez klasztorną Via Dolorosę. Tam, na plenerowej wystawie rzeźb bieszczadzkich artystów, odkryj niezwykłe prace twórców związanych z tym regionem. Kolejnym przystankiem są majestatyczne ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu, gdzie spacerując ścieżkami ogrodu klauzurowego i wychodząc na 22-metrową wieżą widokową na dolinę rzeki Osławy możesz poczuć magię tego miejsca.

bieszczady - krajobraz

Bieszczadzki Park Narodowy – co warto zobaczyć?

Rozpocznij dzień drugi od pysznego śniadania i spotkania z naszym przewodnikiem. Wyrusz w podróż Dużą Obwodnicą Bieszczadzką do Majdanu, głównej stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Tu czeka na Ciebie niezapomniana przejażdżka kolejką na trasie do Balnicy, podczas której będziesz miał okazję podziwiać malownicze widoki. Następnie zachęcamy do odwiedzenia bacówki w Bieszczadzkim Parku Narodowym, gdzie serwuje się wyjątkowe górskie sery, takie jak bundz, solan, ser huculski, redykołki czy oscypki. Możesz poczuć smak Bieszczadów na swoim talerzu. Po obiedzie przejdź się na wycieczkę górską na Połoninę Caryńską lub do Zagrody Żubrów w Mucznem. Spacer po torfowiskach wysokich dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń. Kolejny punkt to plenerowa wystawa wypału węgla drzewnego. Zobacz miejsce, w którym owa tradycyjna praca Bieszczad jest niestety coraz rzadsza. Następnie ruszamy w podróż przez Czarną, Polanę, Rajskie, Wołkowyję, podążając trasą Małej Obwodnicy Bieszczadzkiej. Wnętrze cerkiewki w Górzance z pewnością przykuje Twoją uwagę – wspaniały ikonostas i rustykalne płaskorzeźby stanowią prawdziwe arcydzieło ludowej sztuki. Czas na ciekawe spędzenie wieczoru. Czy to biesiada regionalna, muzyka na żywo lub DJ, degustacja węgierskich win czy wspólne karaoke, wybór zależy od Ciebie.

Weekend w Bieszczadach – relaks nad Jeziorem Solińskim

Dobrym pomysłem na jeden z dni weekendu w Bieszczadach jest spacer w okolice Zalewu Myczkowskiego. Przechadzka w Dolinie Martwego Sanu zabierze Cię do legendarnego Cudownego Źródełka oraz elektrowni wodnej w Zwierzyniu. Alternatywnie, wybierz spacer do górskiego rezerwatu na wzgórzu Koziniec, gdzie rozciąga się przepiękny punkt widokowy na kamieniołomy w Bóbrce, Bieszczady Wysokie oraz Jeziora Solińskie i Myczkowskie. Zapora Solińska to kolejny punkt w programie, gdzie masz okazję spacerować po koronie najwyższej tamy w Polsce. To niewątpliwie wyjątkowe doświadczenie. I teraz przyszedł czas na wybór: rejs widokowy statkiem po Zalewie Solińskim lub zwiedzanie wnętrza zapory wodnej w Solinie. Jeśli pragniesz jeszcze więcej emocji, opcjonalnie możesz wybrać się na przejażdżkę widokową Kolejką Gondolową PKL Solina. To absolutnie wyjątkowa atrakcja, która pozwoli Ci podziwiać krajobrazy Bieszczad w niepowtarzalny sposób. Spacer w Polańczyku, uzdrowisku z pięknym punktem widokowym na wzgórzu Kiczerka, to idealny zakończenie weekendu. Jeden z najładniejszych widoków w Bieszczadach pozostawi w Tobie piękne wspomnienia.

weekend w bieszczadach - co zobaczyć?

Najwyższy szczyt Bieszczad – Tarnica i widok na Połoninę Wetlińską

Jeśli marzysz o niezapomnianym weekendzie w sercu Bieszczadów, to najwyższy szczyt tej malowniczej krainy – Tarnica – jest miejscem, które koniecznie musisz odwiedzić. Spędź aktywny czas na wędrówce szlakami górskimi, ciesz się niesamowitymi widokami i odkrywaj uroki natury. Wędrówka rozpoczyna się w malowniczej Dolinie Tarnicy, a każdy krok zapewni Ci niesamowite widoki na okoliczne krajobrazy. Trasa wiedzie przez górskie ścieżki, prowadząc w górę przez lasy i polany. Zapierające dech widoki na bieszczadzkie połoniny będą Ci towarzyszyć na każdym kroku. Po kilku godzinach dotrzesz na szczyt Tarnicy, który wznosi się na wysokość 1346 m n.p.m. Widok z góry zapiera dech w piersiach – rozległe panoramy, rozciągające się góry i doliny – wszystko to czeka na Ciebie na szczycie.  Bieszczady to idealny kierunek na wypad z przyjaciółmi lub romantyczny weekend z dala od miejskiego zgiełku. Każdy znajdzie coś dla siebie, górskie wędrówki, spacer brzegiem Jeziora Solińskiego czy spektakularny Park Gwiezdnego Nieba – to tylko niektóre z największych atrakcji w Bieszczadach.
Spływ Sanem z RMF FM - wspólna zabawa.