Szlak Ikon Doliny Sanu - pomysł na zimową wycieczkę

Biało-niebieski szlak prowadzący z sanockiego rynku do cerkwi w Uluczu liczy 70 km długości i łączy 10 cerkwi oraz 2 muzea. To prawdziwa gratka dla miłośników sztuki i historii. A oto najważniejsze jego punkty:

  • Muzeum Ikon mieszczące się w komnatach sanockiego zamku. Gotycka budowla stanęła w miejscu dawnego ruskiego grodziska.W latach 1523-1548 został przebudowany w stylu renesansowym. Zamek w latach świetności gościł wiele znamienitych postaci historycznych – odbyło się tu nawet wesele Króla Władysława Jagiełły! Zgromadzona tu kolekcja ikon jest największą i najcenniejszą w Polsce. Dodatkowo muzeum słynie z galerii malarstwa Zdzisława Beksińskiego oraz innych współczesnych artystów. Obejrzeć można również wiele eksponatów archeologicznych i historycznych związanych z regionem.

  • Prawosławna cerkiew katedralna p.w. Św. Trójcy: siedziba biskupa Diecezji Przemyskiej i Nowosądeckiej. Murowana świątynia wzniesiona została w 1784 r.

  • Muzeum Budownictwa Ludowego (Skansen): na powierzchni 38 ha, zgromadzono ponad 120 obiektów architektury drewnianej z terenu Bieszczadów, Beskidu Niskiego i Pogórzy, m.in. cerkiew z Ropek 1801 r., z Grąziowej 1731 r., z Rosolina 1750 r., kościół z Bączala Dolnego 1667 r.. Skansen posiada również kolekcję około 500 ikon z których część znajduje się w wyżej wymienionych cerkwiach zaś pozostałe zgromadzono w oddzielnym budynku galerii. Sanocki skansen jest największym tego typu muzeum w Polsce i jednym z największych w Europie.

  • Dawna cerkiew grecko-katolicka p.w. Trójcy Św.w Międzybrodziu. Murowana świątynia, wzniesiona w latach 1899 – 1900, obok na przycerkiewnym cmentarzu znajduje się grobowiec rodziny Kulczyckich w kształcie piramidy.

  • Drewniana cerkiew p.w. Jana Chrzciciela w Tyrawie Solnej – obecnie użytkowana jako kościół rzymsko-katolicki. Zbudowana w 1837 r.

  • Cerkiew grecko-katolicka p.w. Soboru NMP w Hłomczy. Drewniana świątynia, wzniesiona w 1859 r. W latach 1946-1960 użytkowana przez kościół rzymsko-katolicki, następnie przez cerkiew prawosławną a od 1991 r. odbywają się tam nabożeństwa obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

  • Dawna cerkiew grecko-katolicka pod wezwaniem Narodzenia NMP w Łodzinie. Drewniana świątynia wzniesiona w 1743 roku, obecnie działa jako kościół rzymsko-katolicki. Obok cerkwi podziwiać można piękny stary dąb.

  • Dawna cerkiew grecko-katolicka p.w. św. Mikołaja w Dobrej Szlacheckiej. Drewniany budynek cerkwi wzniesiony w 1879 r. obecnie wykorzystywany jako kościół rzymsko-katolicki. Przed cerkwią zobaczycie bardzo cenną i rzadką, trójkondygnacyjną obronną dzwonnicę bramną z XVII w. z kaplicą na piętrze, która mogła być wykorzystywana jako dodatkowa cerkiew, oraz z dzwonami z 1624 i 1625 r.

  • Ulucz – najstarsza, drewniana cerkiew w Polsce p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego: zbudowana w 1510 r. Była częścią założenia klasztornego bazylianów na szczycie stromego, owianego legendami wzgórza “Dębnik”, na północnym krańcu wsi. Obecnie znajduje się pod opieką MBL w Sanoku.

  • Drewniana cerkiew grecko-katolicka p.w. Przemienienia Pańskiego w Siemuszowej. Zbudowana w 1841 r., obecnie użytkowana jako kościół rzymsko-katolicki.

  • Sanok – Olchowce – dawna cerkiew p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego: drewniana świątynia, wzniesiona w 1844 r. Obecnie użytkowana jako kościół rzymsko-katolicki.