Powstał w 1992 roku dla ochrony górnego biegu jednej z najpiękniejszych polskich rzek – Sanu. Ciągnąc się od jego źródeł aż do Zalewu Solińskiego obejmuje on górskie Pasmo Otrytu oraz masywy Magury Stuposiańskiej, Dwernika-Kamienia i Jeleniowatego. Od południa graniczy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, natomiast zachodnią granicę dzieli z Ciśniańsko-Wetlińskim Parkiem Krajobrazowym.
Ten prawdziwie dziewiczy teren to w 80% obszary leśne, obfitujące w ponad stuletnie drzewostany. W granicach parku zawartych jest aż 7 rezerwatów przyrody: „Zakole”, „Tarnawa”, „Litmirz”, „Łokieć”, „Dźwiniacz”, rezerwat florystyczny „Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku”, rezerwat leśny „Hulskie im. S. Myczkowskiego” oraz rezerwat krajobrazowy „Krywe”.
Niewielka gęstość zaludnienia sprawia, że jest to jedna z najbogatszych ostoi flory i fauny puszczańskiej w otulinie BdPN. Znajdują się tu ostoje takich dużych ssaków jak żubr, niedźwiedź czy ryś. Na terenie parku spotkać można też niemal wszystkie żyjące w naszym kraju gady w tym rzadkiego węża Eskulapa.