Dolina Sanu zimą - Park Krajobrazowy Doliny Sanu

Powstał w 1992 roku dla ochrony górnego biegu jednej z najpiękniejszych polskich rzek – Sanu. Ciągnąc się od jego źródeł aż do Zalewu Solińskiego obejmuje on górskie Pasmo Otrytu oraz masywy Magury Stuposiańskiej, Dwernika-Kamienia i Jeleniowatego. Od południa graniczy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, natomiast zachodnią granicę dzieli z Ciśniańsko-Wetlińskim Parkiem Krajobrazowym.

Ten prawdziwie dziewiczy teren to w 80% obszary leśne, obfitujące w ponad stuletnie drzewostany. W granicach parku zawartych jest aż 7 rezerwatów przyrody: „Zakole”, „Tarnawa”, „Litmirz”, „Łokieć”, „Dźwiniacz”, rezerwat florystyczny „Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku”, rezerwat leśny „Hulskie im. S. Myczkowskiego” oraz rezerwat krajobrazowy „Krywe”.

Niewielka gęstość zaludnienia sprawia, że jest to jedna z najbogatszych ostoi flory i fauny puszczańskiej w otulinie BdPN. Znajdują się tu ostoje takich dużych ssaków jak żubr, niedźwiedź czy ryś. Na terenie parku spotkać można też niemal wszystkie żyjące w naszym kraju gady w tym rzadkiego węża Eskulapa.

 

Śnieżna, zimowa aura nie zawsze sprzyja jednak obserwacją przyrody – wiele gatunków zwierząt pozostaje w hibernacji. Podobnie rośliny – pod grubą pierzyną śnieżnego puchu czekają na ciepłe, wiosenne promienie słońca. Pozbawione zielonych koron drzewa dają nam za to sposobność sięgnięcia wzrokiem tam, gdzie w innych porach roku jest to niemożliwe. Kto lubuje się w zimowym wędrowaniu zasypanymi szlakami na pewno nie będzie zawiedziony.

Przebywając w tych okolicach nie wolno zapominać o bogatej historii ludzi niegdyś zamieszkujących te tereny. Niewątpliwie najcenniejszym zabytkiem dawnych czasów jest tutaj przepiękna bojkowska Cerkiew w Smolniku nad Sanem – wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie mniej piękna jest cerkiew w Chmielu czy drewniany kościółek w Dwerniku z unikatowym XIX wiecznym obrazem św. Michała Archanioła umieszczonym na ołtarzu. Możecie również pokusić się o odszukanie wysiedlonych wiosek jak m.in. Tworylne, Hulskie i Krywe, resztek cmentarzy z zabytkowymi nagrobkami ruin cerkwi, zabudowań dworskich czy opuszczonych sadów.

Idealną propozycją jest podziwianie widoków z poziomu wody – w końcu to San jest tutaj głównym bohaterem. Firma Zielony ponton organizuje, jeśli tylko warunki na to pozwolą, zimowe i wczesnowiosenne spływy pontonowe Górnym Sanem. Dowiedz się więcej. To doskonałe połączenie ekscytującej przygody na bystrych wodach wiosennego Sanu z obcowaniem z naprawdę dziewiczą przyrodą.