Wielka Rawka
Pomysł na bieszczadzką wędrówkę

bieszczady wielka rawka

Jeśli szukasz pomysłu na urokliwą i widokową wędrówkę na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Wielka Rawka wzywa. Jest to szlak, który będzie odpowiedni o każdej porze roku, a dodatkowo niezbyt wysoki stopień trudności pozwoli wspinać się nawet najmłodszym miłośnikom gór. Zielony szlak na Wielką Rawkę rozpoczynamy na Przełęczy Wyżniańskiej, gdzie znajduje się parking. Z parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej można wybrać się na Połoninę Caryńską lub właśnie w kierunku Małej i Wielkiej Rawki. Około pół godziny zajmuje pierwsza część wyprawy, czyli spacer z przełęczy do schroniska Bacówka pod Małą Rawką. Jest to bardzo przyjemny i prosty odcinek drogą szutrową – jeszcze niezalesiony, dlatego można podziwiać widoki na okoliczne wzniesienia w Bieszczadach Zachodnich. Zobaczymy tutaj doskonale widoczne Gniazdo Tarnicy, Połoninę Wetlińską, a po drugiej stronie cel naszej wędrówki, czyli grzbiet Wielkiej Rawki. Warto odwiedzić Bacówkę, ponieważ według opinii gości to jedno z najbardziej klimatycznych schronisk w bieszczadzkich górach.

Mała i Wielka Rawka – najkrótszy szlak z Przełęczy Wyżniańskiej

Odcinek szlaku na małą Rawkę ze schroniska jest bardziej stromy i najtrudniejszy. Trasa prowadzi w większości przez bukowy las wzdłuż potoku, dlatego nie ma tutaj imponujących widoków. W ten sposób dochodzimy do Małej Rawki 1272 m n.p.m, na której szczycie znajduje się mała połonina, z której rozpościerają się piękne widoki. Warto skorzystać z ławeczki, przysiąść, zjeść śniadanie przed dalszą trasą i odetchnąć bieszczadzkim powietrzem. To wszystko przyda się po stromym podejściu. Z prawej strony zobaczymy szlak, który prowadzi do Wetliny. My kontynuujemy jednak wycieczkę zielonym szlakiem w lewo. Pomiędzy Rawkami znajduje się dość strome wzniesienie – przełęcz – na wysokości 1254 m n.p.m, a później wypłaszczone pasmo graniczne porośnięte najwyżej położonym lasem w polskich Bieszczadach. Czas przejścia pomiędzy Rawkami powinien wynieść około 20 minut. Wielka Rawka ma 1307 m n.p.m, jednak często zaznaczany jest na mapach tylko wierzchołek południowo-zachodni o wysokości 1303 m. Grzbiet wzniesienia ma długość 700 metrów, a najwyższym punktem jest wychodnia piaskowca za betonowym słupem.

mała rawka

Wielka Rawka w Bieszczadach – charakterystyczne cechy

Czy wiesz, że w 1945 roku Wielka Rawka była granicą pomiędzy Polską a Królestwem Węgier? Znajduje się tutaj także dawny znak geodezyjny i największa minimalna deniwelacja względna. Strome stoki uniemożliwiły prowadzenie tutaj wypasu bydła, dlatego dolna część połoniny przebiega wysoko, a zimą zdarzają się lawiny. W miejscu, gdzie żółty szlak łączy się z niebieskim, rozpościera się przepiękna panorama, z której widać ukraińskie Bieszczady Wschodnie oraz Słowację. Z Wielkiej Rawki możemy kontynuować wędrówkę do Krzemieńca, gdzie łączą się trzy Państwa – Polska Ukraina i Słowacja, jednak ta trasa jest długa i jej przejście zajmie około 1,5 godziny. Jeśli pójdziemy niebieskim szlakiem, dojdziemy do parkingu w Rzeczycy, a następnie do Ustrzyk Górnych, czyli zejdziemy ze szlaku z drugiej strony.

Droga powrotna – wracamy na Przełęcz Wyżniańską

Jeśli nie idziemy dalej niebieskim szlakiem do trójstyku granic na Krzemieńcu, możemy wrócić tą samą drogą szlakiem zielonym do Bacówki PTTK pod małą Rawką. Ta trasa zajmie około 1 godzinę i 10 minut. Trasa tam i z powrotem jest bardzo różnorodna i zachwyca widokami o każdej porze roku. Pozwala nasycić się urokami Bieszczadzkich połonin i piękną przyrodą. Jeśli jesteście spragnieni wyjątkowych krajobrazów, warto wybrać się w trasę jeszcze przed wschodem słońca i zobaczyć jak pięknie jego pierwsze promienie oświetlają wzgórza i góry. O takiej porze nawet w sezonie na szlaku będzie bardziej pusto, co pozwoli w pełni odpocząć i skorzystać z uroków wędrówki w kierunku Wielkiej Rawki.

Szlak na Wielką Rawkę – zachwyć się Bieszczadami

Szlak na Wielką Rawkę to obowiązkowy punkt programu dla każdego miłośnika przyrody. Położony w Bieszczadach w południowej Polsce, szlak ten jest idealny dla wędrowców na każdym poziomie. Jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej spokojnych obszarów w kraju i oferuje zapierające dech w piersi widoki na okoliczne szczyty i doliny. Sam szlak jest dość zróżnicowany, z odcinkami łatwymi do pokonania i bardziej wymagającymi, które sprawdzą Twoje umiejętności i kondycję. Po drodze można zatrzymać się w różnych miejscach, aby podziwiać wspaniałe krajobrazy lub dostrzec z oddali dzikie zwierzęta w lesie. Oprócz naturalnego piękna, szlak stanowi również doskonałą okazję do poznania tradycyjnej polskiej kultury i doświadczenia życia w odległej górskiej wiosce.

wielka rawka
Niezależnie od tego, czy szukasz przygody, czy chcesz po prostu odpocząć i cieszyć się cudami natury, wędrówka szlakiem na Wielką Rawkę z pewnością Cię zachwyci. Wyprawa zielonym szlakiem na Małą Rawkę i Wielką Rawkę to obowiązkowy punkt na bieszczadzkiej mapie, więc koniecznie zapiszcie go, jeśli planujecie urlop lub weekend w tej pięknej okolicy.

Spływ Sanem z RMF FM - wspólna zabawa.