Tarnica - poznaj najwyższy szczyt polskich Bieszczadów
Niezależnie od tego, czy po prostu lubisz się wspinać, czy chcesz zaliczyć jednodniową wycieczkę na szczyt — piękno, którego doświadczysz podczas wędrówek po bieszczadzkich szlakach, zapiera dech w piersiach. Wędrując widokową granią, czy podejmując strome podejście na najwyższy szczyt Bieszczadów, masz niebywałą okazję podziwiać przepiękne widoki.
Turyści odwiedzają góry, aby doznać oczarowania i ekscytacji. Wędrówki w polskich Bieszczadach dają gwarancję spełnienia tych wszystkich obietnic. Obudź więc pasję do dzikich miejsc i tęsknotę za dreszczykiem obcowania z dziką przyrodą. Wybierz się na najwyższy szczyt Bieszczad po polskiej stronie, Tarnicę.
Szczyt Tarnicy
Szczyt Tarnicy (1346 m n.p.m.) należący do Korony Gór Polski, to najwyższy szczyt polskich Bieszczadów (najwyższym szczytem Bieszczad jest Pikuj po stronie ukraińskiej). Tarnica wznosi się w grupie tzw. gniazda Tarnicy i Halicza, 500 m nad Doliną Wołosatki.
Tarnica ma wyróżniającą się na tle innych szczytów sylwetkę z ostro wciętą w grzbiet przełęczą. Stąd wzięła się jej nazwa – „tarnita” po rumuńsku oznacza siodło. Liczący sobie 1346 m n.p.m. szczyt Tarnica to góra o wąskim, ostrym i nieco wydłużonym grzbiecie. Charakterystycznym punktem na szczycie jest żelazny krzyż oraz tablica, które stanęły tutaj dla upamiętnienia odwiedzin tych stron przez Karola Wojtyłę.
Panorama, której nie można zapomnieć
Jednak to jeszcze nie wszystko, czego możesz doświadczyć, wchodząc na Tarnicę. Większość turystów jako nagrodę za kilkugodzinne wejście traktuje piękne widoki uchodzące za najpiękniejsze w całych Bieszczadach. Panorama sąsiednich grzbietów to tylko namiastka tego, co możesz podziwiać, ponieważ przy dobrej pogodzie dostrzeżesz też Tatry, Gorgany, Ostrą Horę, Połoninę Krasną, Świdowiec, Połoninę Równą.
Niebieski szlak
To jeden z dwóch szlaków, którymi możesz dostać się na najwyższy szczyt Bieszczadów (uchodzi on za najłatwiejszy szlak). Szlak niebieski możesz wybrać, rozpoczynając swoją wędrówkę z Wołosatego. Jest to najkrótsza trasa i zajmuje około 2,5 godziny. Szlak biegnie schodami do przełęczy Krygowskiego i tam krzyżuje się ze szlakiem czerwonym.
Idąc niebieskim szlakiem, masz okazję zobaczyć masyw górski Bukowe Berdo, jeden z bardziej urokliwych grzbietów w Bieszczadach. Atutem szlaku niebieskiego oprócz pięknych widoków jest znacznie mniejsza ilość odwiedzających w porównaniu do opisanego niżej szlaku czerwonego.
Wchodząc szlakiem niebieskim, zauważysz, że szlak w pewnym momencie dochodzi do granicy lasu. Za tym charakterystycznym miejscem jest już nieco stromo. Dlatego warto wykorzystać ten moment na odpoczynek na ławeczce połączony z drugim śniadaniem.
Gdy idąc dalej, zauważysz, że kończy się las, spodziewaj się zmiany scenerii. Tutaj będziesz podziwiać piękne widoki m.in. na Szeroki Wierch. Wchodząc na Przełęcz Goprowską, zauważysz, że szlak niebieski krzyżuje się tutaj z czerwonym.
Czerwony szlak
Szlak czerwony to inaczej Główny Szlak Beskidzki. Przejście czerwonym szlakiem to jeden z dwóch sposobów dostania się na szczyt Tarnica. Jeśli go wybierzesz, początkowym punktem wędrówki mogą być Ustrzyki Górne (schronisko) lub Wołosate. Trasa ta prowadzi przez Przełęcz Bukowską, Rozsypaniec, Halicz, przełęcz Goprowską i Siodło pod Tarnicą. Przy tym ostatnim punkcie trasy należy zmienić kolor ścieżki na żółty — teraz od szczytu dzielić Cię będzie jedyne 15 minut wędrówki.
Ciekawostką na trasie czerwonej jest ścieżka przyrodnicza składająca się z 28 przystanków, przy których poznasz historię Bieszczad. Wybierając trasę czerwoną, licz się z około 7-godzinną wędrówką oraz pokonaniem przewyższeń w górę liczących 999 metrów.
Decydując się na ten szlak, będziesz do woli zachwycać się pięknymi widokami, ponieważ prowadzi on do przełęczy pod szczytem Tarnicy połoninami Szerokiego Wierchu. Trasa czerwona jest najbardziej doceniana przez turystów jesienią, ponieważ jej kolory są pięknie wyeksponowane, a nierzadko można zobaczyć tutaj bieszczadzką faunę.
Co warto wiedzieć przed wejściem na najwyższy szczyt Bieszczadów?
Wejście na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest odpłatne. Bilety nie są drogie, a kolejki do kas długie, jednak stojąc u szczytu Tarnicy, przekonasz się, że naprawdę było warto. Warto pamiętać, że na teren Parku Narodowego nie wolno wchodzić z czworonogami, dlatego nie uwzględniaj swojego pupila w wycieczce.
Idąc na szczyt Tarnica (1346 m n.p.m.), warto trzymać się wytyczonego szlaku. Bieszczady co prawda słyną z największej w całej Polsce liczby niedźwiedzi, jednak raczej nie obawiaj się spotkania oko w oko z jednym z nich. Fauna Bieszczad to także duża różnorodność węży i żmij, jednak jadowita jest jedynie żmija zygzakowata.
Popularność szlaków wśród turystów
Bieszczady są górami bardzo popularnymi, co sprawia, że w sezonie letnim szlaki są oblegane przez turystów, z których większość chce podziwiać jedyne w swoim rodzaju widoki, jakie oferuje Tarnica. Z tego powodu warto wyruszyć wcześnie rano. Nie zapomnij o włożeniu wygodnych butów do wędrówek, ponieważ na szczyt Tarnica prowadzi kamienisty szlak.
Na samym szczycie są ławki, na których można spokojnie usiąść i zjeść wcześniej przygotowany prowiant. Warto o to zadbać, ponieważ w okolicy nie ma schronisk.