Szybowisko w Bezmiechowej

Idealny pomysł na rodzinny spacer

W miejscowości Bezmiechowa, na szczycie niepozornego wzgórza Kamionka (631 m.n.p.m.) odnaleźć możecie niebanalne miejsce. Na górę prowadzi asfaltowa, kręta i stroma droga, dlatego zimą dojazd do samego końca może być niemożliwy – czeka więc Was spacer. Ale zapewniam że warto. Znajduje się tam Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej, jednak to nie on jest głównym bohaterem tego miejsca. Z szybowiska, rozpościera się najpiękniejsza w okolicy panorama całych Bieszczadów, dlatego na wycieczkę do Bezmiechowej warto wybrać się przy ładnej pogodzie i dobrej widoczności.

Tuż obok ośrodka jest ścieżka prowadząca prosto w nieprzeniknioną ścianę lasu, niknąca w głębi, między drzewami. Gdy nią podążycie, szybko Waszym oczom ukaże się czerwona tablica informująca o tym, że wkraczamy do Rezerwatu Przyrody “Dyrbek”. Obejmuje on swoją ochroną wielopiętrowy naturalny las mieszany z licznymi drzewami pomnikowymi i liczną fauną drapieżników puszczańskich. Wprawne oko wśród drzew wypatrzy jeszcze jedną ciekawostkę – na złamanych i powalonych pniach wiekowych drzew ktoś wyrzeźbił postaci bieszczadzkich Dusiołków – prawowitych strażników puszczy. Są ich dziesiątki, od całkiem świeżych pachnących jeszcze żywicznym drewnem, po stare o rysach zatartych już zębem czasu i porośniętych mchem.

Zmęczeni i przemarznięci wędrowcy na pewno docenią kawiarnię w budynku ośrodka, gdzie w godzinach jej funkcjonowania można się ogrzać przy kubku gorącej kawy czy herbaty.

!!!!!!CIEKAWOSTKA!!!!!!

Przedwojennym właścicielem wsi Bezmiechowa był Józef Czerkawski – przodek Mariusza Czerkawskiego – naszego hokeisty w lidze NHL.

Spływ Sanem z RMF FM - wspólna zabawa.