Bieszczadzkie połoniny są prawdziwym symbolem tego regionu Polski. To rozległe hale górskie, które wykraczają ponad górną granicę lasów bukowych. Pokrywają najwyższe pasma górskie Bieszczadów wysokich na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wszyscy, którzy widzieli ten piękny obszar, mówią, że mają wrażenie, jakby połoniny bieszczadzkie sięgały nieba. Te górskie łąki ciągną się długimi kilometrami. To właśnie połoniny w Bieszczadach są znane z pocztówek oraz opowieści wędrowców, ponieważ tworzą jeden z najpiękniejszych regionów Polski.
Połoniny w Bieszczadach mają niepowtarzalny urok i są nieustającym źródłem inspiracji dla fotografów przyrody, jak również miejscem, które skłania do refleksji każdego wędrowca. Połoniny są piękne o każdej porze roku ze względu na zmieniający się krajobraz, który przez cały rok ma do zaoferowania coś wyjątkowego.
Dlatego niezależnie od tego, kiedy wybierzecie się na wycieczkę w Bieszczady, obowiązkowym punktem są połoniny. Co roku przyciągają wielu turystów oraz wycieczki nie tylko z Polski, ale z innych zakątków świata.
Najpiękniejsze połoniny bieszczadzkie
Warto wybrać się w Bieszczady na dłużej i każdego dnia wybrać się na szlak, aby poznać jak najwięcej połonin bieszczadzkich, a także przekonać się na własnej skórze, jak relaksująca może to być wędrówka. Jakie są najpiękniejsze połoniny w Bieszczadach? Wybór jest trudny, ponieważ każda z nich zachwyca. Połoniny Tarnicy i Szerokiego Wierchu zobaczymy w czasie wędrówki szlakiem niebieskim z Wołosatego na Siodło pod Tarnicą z zejściem przez połoniny Szerokiego Wierchu do Ustrzyk Górnych. Z kolei Połonina Bukowe Berdo ukaże się naszym oczom, kiedy pójdziemy szlakiem żółtym z Mucznego. Połonina Caryńska znajduje się na wysokości 1297 metrów n.p.m i najszybciej dojdziemy do niej szlakiem zielonym z Przełęczy Wyżniańskiej.
Kruhly Wierch to najwyższy wierzchołek Połoniny Caryńskiej (jeden z czterech) i możemy do niego dojść z przełęczy w ciągu godziny.
Z kolei z Przełęczy Wyżnej szlakiem żółtym dojdziemy jedną z najłatwiejszych tras w Bieszczadach do Połoniny Wetlińskiej.
Na tej trasie znajduje się znany schron turystyczny zwany Chatką Puchatka II (otwarty dla turystów po gruntownej przebudowie we wrześniu 2022), gdzie można odpocząć i podziwiać przepiękne widoki. Kiedy wybierzemy zielony szlak, z Przełęczy Wyżniańskiej dojdziemy do Połoniny Małej i Wielkiej Rawki, które też są niezwykle widokowe. Dalej, na wysokości 1214 metrów n.p.m znajduje się
Kremenaros, gdzie łączą się granice Polski, Ukrainy i Słowacji. Szlaki różnią się stopniem trudności, jednak zdecydowanie każdy znajdzie coś dla siebie, zwłaszcza że Bieszczady nie są wysokimi górami.
Bieszczadzkie połoniny – rozległe hale górskie
Wycieczki na połoniny w Bieszczadach to idealny pomysł dla całej rodziny nie tylko w sezonie letnim. Wiosną połoniny zachwycają soczystą zielenią, która wygląda jak miękki zielony puch, latem wszystko pachnie kwiatami, jesień otula połoniny wszystkimi odcieniami czerwieni i pomarańczy, a zimowy biały krajobraz jest wręcz magiczny.
Każda pora roku w Bieszczadach jest niezwykła. Wycieczka w Bieszczady zachęca do obcowania z naturą i chwili refleksji nad światem. Cisza, spokój i otaczająca przyroda naprawdę pozwalają złapać chwilę oddechu.
Bieszczady nie są strome, ale
trasy są długie i mogą zajmować cały dzień. Zwłaszcza że po drodze na pewno będziemy się zatrzymywać na krótsze i dłuższe przystanki, aby podziwiać zmieniający się krajobraz i okoliczne szczyty. Warto zajrzeć do nowo otwartego schronu turystycznego Chatka Puchatka II, które jest bardzo znanym miejscem w Bieszczadach. Można tam dojść czerwonym szlakiem z Brzegów Górnych lub przez Przełęcz Orłowicza. Z tego miejsca rozciąga się widok jak na pocztówce, a do tego jest tutaj więcej gwiazd na niebie niż w innych miejscach.
Wyjątkowe miejsce na mapie Polski
Jeśli jeszcze nigdy nie byliście w Bieszczadach, zdecydowanie warto chociaż raz zobaczyć połoniny. To miejsce, do którego chce się wracać. Nie bez powodu połoniny od zawsze były źródłem inspiracji dla artystów, malarzy, czy poetów, którzy dostrzegali w nich wyjątkowe piękno. Połoniny na bieszczadzkich szlakach zdecydowanie zachwycą każdego, kto jest wrażliwy na piękno. To jedna z tych wypraw, które na długo pozostaną w pamięci. Bieszczady mają wiele do zaoferowania. Niezniszczoną przyrodę, bezkresne przestrzenie, niczym niezakłóconą ciszę i klimat, który pozwala w pełni się zrelaksować i nie myśleć o codzienności.
To idealny kierunek na urlop lub wakacje. Bieszczadzkie krajobrazy bardzo często pojawiają się na obrazach, kartkach z kalendarzy, czy pocztówkach i często zdarza się, że trudno rozpoznać, czy to jeszcze Polska, czy już odległa, magiczna kraina.