Jaki namiot w góry będzie najlepszy?

Na co należy zwrócić uwagę?

Namiot w góry na wakacje.
Coraz większą popularnością cieszą się weekendowe wyjazdy w góry. Możliwość wyciszenia się i obcowania z przyrodą zachęca wielu nowicjuszy biwakowania, którzy nie wiedzą, jaki namiot w góry będzie odpowiedni. Przychodzimy Wam z pomocą i doradzamy, na co zwrócić uwagę przed wyborem namiotu.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem namiotu w góry?

Rodzajów namiotów jest naprawdę wiele. Możemy wybierać spośród np. namiotów turystycznych, ekspedycyjnych, wojskowych, trekkingowych, a nawet handlowych. Wszystko zależy od tego, w jakim celu chcemy ich używać. W góry najlepsze będą namioty turystyczne lub ekspedycyjne.
Para zabrała namiot w góry.

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru namiotu jest jego waga. Zwłaszcza jeżeli planujemy wędrować z nim po górach, musi być na tyle lekki, aby było to możliwe. W przeciwnym wypadku będziemy zmuszeni koczować w jednym miejscu lub ryzykować i zostawiać rozłożony namiot podczas zwiedzania gór. Jeżeli planujemy spędzać noc na polu namiotowym, to waga namiotu nie będzie już tak istotnym czynnikiem.

Wybierając namiot w góry, warto też zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany oraz trudność jego rozstawiania. Zwłaszcza ten drugi czynnik będzie istotny, zakładając, że nie chcemy tracić zbyt wiele czasu na tę czynność. Spanie pod namiotem będzie zdecydowanie przyjemniejsze, jeżeli wybrany namiot będzie szczelny. I nie chodzi tu wyłącznie o górną powłokę, ale także o podłogę. Dobrze zaizolowana podłoga w połączeniu z karimatą i ciepłym śpiworem powinny dobrze chronić nas przed wilgocią i chłodem.

Wielkość namiotu ma znaczenie

Wybierając namiot w góry, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na 3 czynniki: jego wielkość, wagę i łatwość rozkładania. To one w dużej mierze będą decydować o naszym komforcie podczas biwakowania. Wielkość namiotu, który zabierzemy, będzie zależeć przede wszystkim od liczby osób, które będą w nim spały. Warto przy tym jednak pamiętać, że im większy namiot, tym niestety cięższy. A więc wieloosobowe namioty z przedsionkami, sprawdzą się w górach, ale tylko na polach namiotowych.

Dodatkowo decydując się na wielkość namiotu, powinniśmy brać również pod uwagę, że w namiocie poza turystami, będziemy musieli pomieścić również wiele przedmiotów, np. plecaki, buty i ubrania, jedzenia, a niekiedy także sprzęt do wspinaczki. Warto zatem również rozważyć zapas miejsca na niezbędne wyposażenie podczas trekkingu.

Namiot ekspedycyjny czy turystyczny?

Zarówno namioty ekspedycyjne, jak i turystyczne nadają się do wędrówek po górach. Jednak te dwa rodzaje namiotów znacznie się od siebie różnią. Dlatego przed wyborem warto poznać ich funkcjonalność.

Namiot ekspedycyjny jest przystosowany do ekstremalnych warunków. Jest lekki i niezwykle wytrzymały, dzięki czemu jest idealny do długich wędrówek po górach. Dzięki dobrej wentylacji i odporności na deszcz i śnieg można z nim podróżować o każdej porze roku. Namioty ekspedycyjne mają w wyposażeniu tropik, który chroni namiot przed deszczem oraz utratą ciepła.

Namiot turystyczny został zaprojektowany z myślą o wykorzystaniu go głównie na polach namiotowych. Tak więc nocowanie w górach „na dziko” z takim namiotem nie będzie dobrym pomysłem. Namioty turystyczne są z reguły lekkie, łatwe w transporcie i wodoodporne. Jednak przy dłuższych opadach mogą zacząć przeciekać. Dlatego zdecydowanie nie nadają się do wykorzystania w ekstremalnych warunkach. Namioty turystyczne są polecane osobom podróżującym głównie w celach wypoczynkowych.

Namiot na tle gór.

Jak wyposażyć namiot na wypad w góry?

Jeżeli już zdecydujemy się na zakup odpowiedniego namiotu, pamiętajmy o doposażeniu go w akcesoria niezbędne podczas biwakowania. Na samym początku, warto się upewnić, że namiot posiada tropik, który nie tylko ochroni namiot przed deszczem, ale pozwoli nam na szybkie go rozstawienie w przypadku ulewy i ochronę naszego bagażu przed zmoknięciem. Jeżeli zakupiony namiot nie posiada tropiku, to z łatwością możemy go dokupić, np. wybierając osłonę sea to summit.

Na biwak niezbędna okaże się też mała przenośna kuchenka gazowa, która pozwoli nam na odgrzanie posiłku lub herbaty. Pamiętajmy, że w wielu miejscach w górach i lasach istnieje zakaz rozpalania ognia, a za jego złamanie grożą surowe kary. Wybierając się na biwakowanie w góry, pamiętajmy także o zabraniu menażek i metalowego kubka, w który z łatwością odgrzejemy kawę, herbatę lub ciepłą zupę. Do ekwipunku biwakowicza warto dołączyć również latarkę, najlepiej czołową, która pozwoli nam np. na rozbicie namiotu już po zmroku.

Wyposażenie namiotu to także karimata z dobrze izolującym spodem oraz śpiwór dostosowany do temperatury na zewnątrz. Specjaliści od surwiwalu polecają śpiwory syntetyczne, które w razie zalania nadal będą pełnić swoją funkcję w przeciwieństwie do śpiworów z puchu. Warto również wyposażyć się w szybkoschnący ręcznik, worki na śmieci, mocną taśmę klejącą oraz sznurek do rozwieszania prania. Choć ten ostatni może zaskakiwać, to w przypadku zmoczenia ubrań przez deszcz z pewnością docenicie jego posiadanie.

Spływ Sanem z RMF FM - wspólna zabawa.