Co zabrać na spływ?

Odpowiadamy na nurtujące pytanie!

Co zabrać na spływ pontonem? Podpowiadamy.

Co zabrać na spływ? Jak się ubrać? Jak zabezpieczyć swoje rzeczy przed wodą? – takie pytania zawsze pojawiają się w głowie osób wybierających się na pierwszy spływ pontonem. Jesteś wśród nich? A może po prostu zastanawiasz się, jak lepiej przygotować się na wypad? Przeczytaj artykuł, w którym postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości co do ekwipunku.

Spływy – aktywność dla całej rodziny

Polacy uwielbiają spływy kajakowe i pontonowe. W ostatnich latach ta forma aktywnego wypoczynku jest coraz częściej wybierana – czy to w ramach jednodniowych wycieczek, czy dłuższych wypadów. Co składa się na tę popularność? Przede wszystkim, spływ to świetny pomysł na spędzenie czasu z całą rodziną w pięknych okolicznościach przyrody. Odnajdą się na nim zarówno młodsze dzieci z rodzicami, jak i nastolatkowie lubiący przygody. Co więcej, żeby wziąć udział w spływie, wcale nie są potrzebne specjalne umiejętności ani nadzwyczajna kondycja fizyczna. Prostsze trasy są idealne nawet dla tych osób, które nie spędzają każdej wolnej chwili na siłowni. Ogromną zaletą spływów jest także fakt, że udział w nich nie wymaga dużych nakładów finansowych i zakupu drogiego sprzętu na własną rękę. Za niewielką cenę można zafundować sobie i swoim bliskim niesamowitą przygodę.

Co zabrać na spływ jednodniowy?

Spływ spływowi nie równy – inaczej należy przygotować się na spływ jednodniowy a inaczej na dłuższy, kilkudniowy wypad. Spływy jednodniowe w zależności od wybranej trasy, liczby przerw i doświadczenia uczestników, trwają zazwyczaj od około dwóch do czterech godzin. Spływ jednodniowy rzeką o umiarkowanej szerokości jest dobrym pomysłem dla początkujących, którzy chcą się przekonać, czy ta forma aktywności jest dla nich odpowiednia. Nie znaczy to jednak, że nie wymaga uprzednich przygotowań. Czas przekonać się, co musisz mieć ze sobą, aby bez przeszkód cieszyć się zabawą i niczym się nie przejmować! Oto nasza lista.

Odpowiedni strój

Wybierasz się na spływ pontonowy i zastanawiasz się, jak się ubrać? Wiele osób ma ten sam problem. Odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, ponieważ strój zależy od pory roku i pogody przewidywanej na dzień spływu. Najważniejsze jest, aby ubrania były wygodne i nie krępowały ruchów. Konieczność spędzenia kilku godzin w przyciasnych spodniach sprawi, że nie będziesz miło wspominać nawet spływu w najpiękniejszych plenerach. Zaleca się także, aby wybierając się na pontony czy kajaki, założyć ubrania z materiałów szybkoschnących. Będziesz sobie wdzięczny za tę zapobiegliwość, gdy dojdzie do bliskiego spotkania z wodą. Możesz także spakować ze sobą zestaw ubrań na zmianę – na wszelki wypadek.

Nawet jeżeli wybierasz się na kilkugodzinny spływ, musisz mieć świadomość, że pogoda może zmienić się w przeciągu kilkunastu minut. Dlatego spakuj kurtkę przeciwdeszczową, która po zwinięciu zajmie mało miejsca w torbie, ale może okazać się zbawienna w razie deszczu. Warto być przygotowanym nie tylko na opady, ale też na wyjątkowo udane warunki. Wtedy przydatny okaże się strój kąpielowy.

Spływ pontonem rzeką.

Na strój oprócz ubrań składają się także dodatki. Nie mamy oczywiście na myśli modnej biżuterii, a raczej akcesoria, dzięki którym żadne warunki nie będą Ci straszne. Przede wszystkim należy pamiętać, aby zabrać ze sobą nakrycie głowy i dobre okulary przeciwsłoneczne. Są one obowiązkowe w letnie dni, ponieważ chronią przed zdradliwym słońcem. Mówiąc o ochronie, warto wspomnieć także o tym, jak ważny jest krem z filtrem. To powszechnie znany fakt, że woda przyciąga promienie słoneczne i spędzając czas na pontonie czy kajaku, łatwo o poparzenia skóry. Są one nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim niebezpieczne – mogą wywołać na przykład taką chorobę jak czerniak. Dlatego krem z filtrem to spływowy „must have”.

Wiemy już, jak się ubrać, o jakich akcesoriach warto pamiętać, ale jakie buty zabrać na spływ? Zazwyczaj mamy do czynienia z dwoma podejściami. Są osoby, które wybierają trampki, sandały lub klapki. Każde z tych rozwiązań ma jednak swoje wady. W przypadku styczności z wodą, trampki bardzo szybko nasiąkają, a za to bardzo długo schną. Spędzenie kilku godzin ze stopą w mokrym trampku to wątpliwa przyjemność. Z kolei klapki z łatwością mogą spaść i odpłynąć z prądem. Dlatego zalecamy dołączyć do drugiej grupy osób, która na spływ wybiera buty neoprenowe lub inne wodoodporne z twardą podeszwą. Jeżeli jednak dopiero testujesz, czy spływ jest dla Ciebie i nie posiadasz tego typu obuwia, możesz ubrać stare adidasy z szybkoschnącego materiału.

Prowiant

Jesteś wygodnie ubrany, na głowie czapka z daszkiem, na oczach okulary – co dalej? Na spływ warto zabrać ze sobą prowiant. Każdy wie, że gdy spędzamy czas nad wodą, wyostrza się apetyt. Tym bardziej, gdy spędzamy ten czas aktywnie. Żeby uniknąć nieprzyjemnej pustki w żołądku, należy zadbać o przekąski. Mogą to być ulubione kanapki czy owoce. Jedzenie to nie wszystko. Nie możemy zapomnieć także o wodzie – latem trzeba pić jej szczególnie dużo.

Środek na komary

Repelent przeciwko komarom to bardzo przydatna rzecz na spływie. Owady potrafią uprzykrzać życie, szczególnie gdy wypad kończy się w godzinach wieczornych. Dlatego wszelkiego rodzaju spraye odstraszające są jak najbardziej na miejscu.

Co zabrać na spływ? Jaki strój?

Gdzie to wszystko spakować?

Odpowiedni strój, prowiant i środek na komary przygotowane – jeszcze tylko rzeczy osobiste, chusteczki higieniczne i możesz się spakować. Pytanie tylko, gdzie? Zwykły plecak jest w porządku, ale w razie ochlapania przez wodę, istnieje ryzyko zmoczenia ekwipunku. Dlatego najlepszym wyjściem są worki wodoszczelne. Bez obaw można do nich spakować wszystkie rzeczy bez obaw, że dostanie się tam woda.

Co zabrać na spływ? – podsumowanie

Każda wyprawa różni się od siebie – także każdy spływ, zarówno pontonowy, jak i kajakowy. Jest mnóstwo czynników, które będą decydowały o tym, czy dana rzecz okaże się podczas niego przydatna. Wskazaliśmy Wam, na co koniecznie należy zwrócić uwagę, aby móc cieszyć się niczym niezakłóconą przygodą. Oczywiście, nasza lista byłaby niepełna, gdybyśmy nie wspomnieli o czymś, co zawsze musicie mieć przy sobie. To dobry humor i entuzjazm! Rzeka czeka!

 

Spływ Sanem z RMF FM - wspólna zabawa.