Chatka Puchatka - kultowe schronisko w Bieszczadach

chatka puchatka po remoncie

Chatka Puchatka to kultowe schronisko w Bieszczadach, które jest znane nie tylko wśród turystów. Znajduje się na wysokości 1232 m n.p.m. na szczycie Połoniny Wetlińskiej. Schronisko zostało zbudowane w latach 50, a jego nazwa nawiązuje do imienia bohatera opowiadań A.A. Milne’a o Kubusiu Puchatku. Jest ważnym punktem, gdzie łączą się jedne z najczęściej uczęszczanych przez turystów szlaków. To doskonały punkt obserwacyjny, w którym można odpocząć i poczuć ducha Bieszczad. 

Uwaga: Obiekt nie posiada obecnie statusu schroniska. Po modernizacji nosi nazwę: Schron Turystyczny BdPN „Chatka Puchatka”. 

Nowa Chatka Puchatka – modernizacja schroniska w Bieszczadzkim Parku Narodowym 

Nowa Chatka Puchatka to zmodernizowane schronisko, które znajduje się w samym sercu Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Prace modernizacyjne trwały od 2019 roku, kiedy to Bieszczadzki Park Narodowy uzyskał dofinansowanie. Prace doprowadziły do pełnej transformacji architektury schroniska, by stało się ono jeszcze bardziej przyjazne i atrakcyjne dla turystów, a przede wszystkim bezpieczne. Obecnie funkcjonuje jako miejsce dziennego pobytu – nie oferuje noclegów. W lutym 2023 Bieszczadzki Park Narodowy poinformował, że zawiesza taką formę udostępniania schronu z powodów prawnych. Być może kiedyś sytuacja ulegnie zmianie.

Gruntowna modernizacja Chatki Puchatka była częścią większego projektu – „Zachowanie bioróżnorodności Połoniny Wetlińskiej poprzez ochronę zagrożonych gatunków przed negatywnym oddziaływaniem turystyki”. W jego ramach uporządkowano także ścieżki turystyczne. 

chatka puchatka przed modernizacją

Chatka Puchatka przed modernizacją. Autor zdjęcia: Pudelek, link do zdjęcia https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chatka_Puchatka_(by_Pudelek)_2.JPG, materiał dostępny w domenie publicznej

W schronisku znajduje się bufet, gdzie można zamówić kawę lub herbatę, a także klimatyzowana sala konferencyjna, gdzie można organizować spotkania i szkolenia. Nowa Chatka Puchatka to idealne miejsce dla miłośników górskich wędrówek. W schronisku znajduje się również własna oczyszczalnia ścieków, a także posterunek Straży Parku i GOPR-u.

Chatka Puchatka – kilka słów o historii

Schronisko Chatka Puchatka jest miejscem kultowym jednak nie wszyscy wiedzą, że jego przeznaczenie nie zawsze było takie same. Obiekt został wybudowany po II Wojnie Światowej i służył jako punkt obserwacyjny dla wojska. Później miejsce zostało przejęte przez rzeszowskie PTTK, a rolę całorocznego schroniska dla turystów pełni od 1967 roku. Po wielu latach eksploatacji schronisko wymagało gruntownego remontu ze względów sanitarnych, złego stanu technicznego oraz faktu, że nie mogło pomieścić wystarczającej liczby turystów. W czasie modernizacji nastąpiło wiele trudności fizycznych i administracyjnych, które udało się przezwyciężyć. 

Pierwszym gospodarzem schroniska był pan Ludwik „Lutek” Pińczuk (nazywany kowbojem z Połoniny Wetlińskiej), a nazwa miejsca zainspirowana przez słowa polskiego żeglarza – Leonida Teligi, który w jednym ze swoich reportaży napisał, że „czuje się na swojej łajbie zagubionej na bezmiarze oceanu, jak ta samotna Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej”. Wkrótce nazwa ta została podchwycona i weszła do powszechnego użytku. Przyciąga zarówno tych młodszych, jak i starszych wędrowców. 

Jak dotrzeć do schroniska na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach?

Do schroniska dojdziemy wieloma drogami. Możemy wybrać krótszą lub dłuższą wycieczkę w zależności od możliwości i od tego, czy podróżujemy z maluchami. Najpopularniejszy jest szlak z Przełęczy Wyżnej. Trasa zajmuje 1h i 15 minut. Dłuższa trasa prowadzi z kempingu „Wetlinka Górna”, a bardziej stroma z Brzegów Górnych. Ta ostatnia zajmie nam około 1h 40 min. Warto rozważyć podejście dłuższą, ale zdecydowanie bardziej widokową trasą. Takie są szlaki ze Smereka (od wsi Smerek) przez Przełęcz Orłowicza lub od Wetliny, przez Przełęcz Orłowicza. Zdecydowanie tutaj czekają najpiękniejsze widoki, które rekompensują długość trasy. 

Chatka Puchatka – miejsce z sentymentem

Chatka Puchatka to niezwykłe miejsce, które kojarzy się wielu osobom z Bieszczadzkimi przygodami. Widoki zachęcają do chwili relaksu i zatrzymania się od zgiełku. To miejsce, które mimo modernizacji zachowało swoją duszę i jest pełne sentymentu. Chatka Puchatka to znakomite miejsce do relaksu i odpoczynku, a jednocześnie cenny skarb dla tych, którzy czują tęsknotę za niezapomnianymi wakacjami sprzed lat.


wędrówka bieszczady

Turystyczny i podróżniczy punkt na mapie Bieszczad, którego nie można pominąć

Podsumowując, Chatka Puchatka to najpopularniejsze schron turystyczny zlokalizowane w malowniczych Bieszczadach. Położone na trasie szlaku turystycznego, przyciąga wiele osób zainteresowanych wypoczynkiem na łonie natury. Chatka Puchatka jest punktem wyjściowym dla wielu wędrówek i szczytów. Dzięki swojej lokalizacji schronisko jest idealną bazą wypadową dla turystów i wycieczek, które chcą poznać piękno Bieszczad.

Spływ Sanem z RMF FM - wspólna zabawa.