Atrakcje dla dzieci w Bieszczadach

atrakcje dla dzieci w bieszczadach

Malownicze zakątki Bieszczad, choć mogą kojarzyć się z nieokiełznaną naturą i górskimi szlakami, potrafią być wbrew pozorom przyjazne dzieciom. Wzniesienia w tym rejonie są łagodne, a miejsc, w których dzieciaki mogą miło i ciekawie spędzić czas, nie brakuje. Fauna i flora Narodowego Parku, rejsy statkami, spływy pontonami, kajaki, rowery wodne, jazda konna, wspaniałe widoki i niezapomniany czas na łonie natury. Oto Bieszczady w kilku słowach.

Bieszczady — atrakcje dla dzieci

W Bieszczadach jest mnóstwo atrakcji, które znajdują uznanie wśród najmłodszych turystów. I są one bardzo różnorodne. Choć najwięcej ciekawych chwil Bieszczady mogą zapewnić miłośnikom przyrody, jest tu również coś dla fanów aktywnego wypoczynku, sportów wodnych, sportów zimowych, odrobiny adrenaliny czy historii.

Mini Zoo w Lisznej

Zaczynamy od propozycji dla maluchów, ponieważ o atrakcje dla dzieci poniżej trzeciego czy czwartego roku życia zwykle najtrudniej. W Mini Zoo niedaleko Cisnej znajduje się prawdziwy leśny zwierzyniec, gdzie możecie nie tylko pooglądać zwierzęta, ale też spacerować między nimi, karmić i głaskać (jeśli mają na to ochotę).


mini zoo w Lisznej

Jezioro Solińskie — statek, rower wodny, a może samolot?

Choć dla ścisłości musimy zaznaczyć, że jezioro znajduje się na terenie gór Sanocko-Turczańskich, kierując się w Bieszczady, rodziny bardzo często umieszczają Solinę w planie wycieczki. Trudno się dziwić. Jest tam masa atrakcji dla starszych, młodszych i tych całkiem malutkich.

 • Możecie wybrać się w rejs statkiem wycieczkowym, pływać żaglówką, kajakiem łódką czy rowerkiem wodnym. Skorzystać z Wake Parku, tyrolki (najdłuższej w Bieszczadach) i spróbować swoich sił na nartach wodnych.
 • Kiedy znudzi Wam się oglądanie jeziora z ziemi, możecie zdecydować się na lot widokowy i podziwiać krajobraz okolicznych miejscowości z góry.
 • Dla tych, którzy szukają relaksu i nie w głowie im loty widokowe czy pedałowanie na wodzie, pozostaje oczywiście wypoczynek na plaży i bogata okoliczna oferta gastronomiczna.

San — rzeka na spokojne spływy pontonem

Spływy pontonami na Sanie to kolejna propozycja dla bardziej aktywnych rodzin. Obecność dzieci nie stanowi oczywiście absolutnie żadnej przeszkody, ponieważ spływy nie należą do ekstremalnych. Trwają z reguły dwie godziny, a w cenie, która waha się między 35-45 zł od osoby jest:

 • wypożyczenie pontonu,
 • instruktor,
 • dowiezienie grupy w miejsce rozpoczęcia wodnej przygody.

Bieszczadzki Park Narodowy

Ten wielki, powstały w 1973 roku park, ma swoją siedzibę w Ustrzykach Dolnych, a jego największą atrakcją jest… trekking. Zaryzykujemy jednak stwierdzeniem, że mogą to być najpiękniejsze okoliczności przyrody, w jakich przyjdzie Wam spacerować.

Trasy pieszych wycieczek mają różne poziomy trudności. Znajdziecie tu zarówno te bardziej wymagające, jak i rodzinne ścieżki na godzinny spacer z dziećmi. Na każdej z nich można jednak podziwiać bieszczadzkie krajobrazy.


bieszczadzki park narodowy


Ciekawostka: na terenie Parku jest nawet szlak prowadzący do Chatki Puchatka.

Bieszczadzka kolejka leśna

Bieszczadzką kolejkę koniecznie musi poznać każdy, kto odwiedza Bieszczady z dziećmi. Bieszczadzka ciuchcia wyrusza z miejscowości Majdan do Balinicy lub Przysłupa. Obie trasy zapewniają zapierające dech w piersiach widoki.

Przejazd koleją leśną jest gratką dla każdego dziecka. Odległości startu i finiszu to ledwie 9 lub 11 kilometrów, co sprawia, że trasa nie dłuży się nawet najmłodszym pasażerom.

Bieszczadzkie drezyny rowerowe

Jedna z najpopularniejszych atrakcji Bieszczad i jedyny taki środek lokomocji w tej części Polski. Drezynę można wypożyczyć z miejscowości Uherce Mineralne lub Ustrzyki Dolne, na 1,5 lub 2 godziny za około 100 zł. Wspaniałe przeżycie dla całej rodziny gwarantowane.

Zimowe szaleństwo w Ustrzykach Dolnych

Jeśli mowa o Ustrzykach Dolnych, warto zaznaczyć, że jest to miejscowość warta odwiedzenia nie tylko w sezonie letnim. Infrastruktura dla narciarzy i snowboardzistów jest tu świetnie rozwinięta, a małych adeptów sztuki narciarskiej czy snowboardu można zapisać do licznych szkółek organizujących lekcje jazdy.

Muzea i skanseny — czy mogą być atrakcją dla dzieci?

Dla małych i dużych zapaleńców historii (ale i przyrody!) również coś się znajdzie. W Bieszczadach mieści się wiele muzeów, jednak wybraliśmy dwa, które są według nas najciekawszymi propozycjami dla dzieci.

Muzeum przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych

W Muzeum Przyrodniczym pokazana jest w tzw. pigułce cała roślinność oraz zwierzyna występująca w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Jeśli dzieciom nie uda się zobaczyć w naturze lisa czy puchacza, mogą zrobić to z bliska w Muzeum.

Muzeum budownictwa ludowego w Sanoku

To Muzeum bardziej przypomina skansen. Jest ogromną wystawą plenerową, która pokazuje życie mieszkających tu niegdyś grup etnicznych. Dzieci mogą tu buszować między chatami, czy dawnymi przedmiotami codziennego użytku. Na pewno nie będą się nudzić.

Bieszczady — atrakcje dla dzieci w kilku punktach na koniec

Bieszczady i Podkarpacie to dobry region na wakacje czy wyjazdy z dziećmi. Będąc na miejscu, koniecznie odwiedź:

 • Ustrzyki Dolne,
 • Jezioro Solińskie,
 • Liszną
 • rzekę San

i wybierz się:

 • do Bieszczadzkiego Parku Narodowego,
 • do Mini Zoo,
 • na przejażdżkę Leśną Koleją lub drezyną rowerową,
 • na spływ pontonem.

Miłego pobytu!