SPŁYWY PONTONOWE DLA SZKÓŁ

Bezpieczna przygoda dla dzieci i młodzieży

Wycieczki w Bieszczady to nie tylko górskie wędrówki, zabytki i muzea! Bieszczady mają jeszcze jedną wspaniała atrakcję, która łączy zdobywanie wiedzy z wspaniałą przygodą. Są to  spływy pontonowe rzeką San. Zielony Ponton to bezpieczna i niezapomniana przygoda. Dolina Sanu to wspaniałe miejsce na aktywny wypoczynek! San na odcinkach spływów dla szkół jest spokojną i łagodną rzeką , której średnia głębokość to 30-40 cm. Pływamy jedynie w sprzyjających warunkach.  Każdy z uczestników ma obowiązkowo założoną kamizelkę asekuracyjną.

Spływy pontonowe Sanem stają się niemal obowiązkowym punktem wycieczek w Bieszczady, podobnie jak flisackie spływy w Pieninach. 

Dlaczego spływy są atrakcyjne dla Grup Szkolnych?

  • Bezpieczna PRZYGODA pod pełną kontrolą
  • Świetny pomysł na regeneracje po górskich wycieczkach
  • Pozwala oswoić się z wodą i uświadamia o zasadach bezpieczeństwa nad wodą 
  • Udział w spływie działa bardzo korzystnie na prawidłowy rozwój psychofizyczny dzieci,
  • Rozwija umiejętność współpracy i odpowiedzialności
  • Rozwija sprawność fizyczną i koordynację ruchową
  • Bardzo intensywny kontakt z przyrodą
  • Uatrakcyjnia wycieczki szkolne 

W cenie zawiera się: spływ pontonowy , opieka instruktorów, opieka ratownika, instruktaż dotyczący bezpieczeństwa i zasad pływania pontonem, zapewnienie sprzętu asekuracyjnego - kamizelki dobrane do wagi dla każdego uczestnika, pagaje, pontony NORD BOAT, Ubezpieczenie NNW dla każdego uczestnika

Bezpieczeństwo czyli PRZYGODA  w kontrolowanych warunkach

DLACZEGO PONTONY?

GWARANTUJĄ BEZPIECZEŃSTWO. Pontony raftingowe które wykorzystujemy do spływów są wytrzymałymi konstrukcjami, nie ma możliwości ich wywrócenia i wpadnięcia do wody. Są niezatapialne i wyjątkowo łatwe w obsłudze dla załogi. Pływanie pontonem nie sprawia trudności nawet osobom, które nigdy nie miały nic wspólnego ze spływami.  Nie trzeba nawet umieć pływać!  

TRASA:

Z grupami szkolnymi pływamy na trasie Sanok-Liszna. Ten 8 kilometrowy odcinek jest jednocześnie jednym z najładniejszych krajobrazowo oraz najbezpieczniejszych odcinków. Głębokość Sanu na większości trasy Sanok-Liszna to 30-40 cm.  Rzeka San w międzynarodowej skali trudności rzeki WW(ang. white water) w sześciostopniowej (WWI-WWVI) skali jest zaliczany do najłagodniejszych/rekreacyjnych WW 0/1) Przy odpowiednim stanie wody możliwe są także inne trasy takie jak Zwierzyń-Hoczew lub Lesko - Zagórz. 

OBSŁUGA:

O wasze bezpieczeństwo ZAWSZE dbaratownik  + instruktorzy. Jako jedyny organizator spływów pontonowych w Bieszczadach posiadamy umowę z Bieszczadzkim Centrum Ratownictwa Wodnego LESTUR. Współpracujemy z najbardziej doświadczonymi ratownikami! Na wyposażeniu posiadają apteczkę ratownicza R1!  Nasi instruktorzy mają ogromne doświadczenie są uczestnikami wielu szkoleń i kursów - organizujemy około 150 spływów pontonowych w ciągu roku. Spływ może mieć także nawet większy walor edukacyjny, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Na życzenie możemy zorganizować – już po spływie – np. podczas ogniska – kurs pierwszej pomocy prowadzony prze ratownika. 

DLA KOGO SPŁYW:

Na wakacjach podczas spływów pływały z nami nawet kilkumiesięczne dzieci pod opieką rodziców. Jeśli chodzi o dzieci szkolne sugerujemy aby planować spływ dla minimum 3 klasy podstawówki, górnego limitu nie m. (wymagamy aby na 10 dzieci był przynajmniej 1 opiekun). W przypadku grup szkolnych, dzielimy się na grupy 5-6 osobowe. Każdorazowo grupy dobieramy tak, aby na każdym pontonie była osoba dorosła.  Zapraszamy także nauczycieli na spływ zakończony ogniskiem.

OPCJE DODATKOWE

Spływ pontonowy można wzbogacić o inne atrakcje! Świetnym zwieńczeniem takiej wyprawy jest np. organizacja ogniska na brzegu - zmęczeni zgłodniejemy - a regionalne brzozowskie kiełbaski najlepiej smakują z ogniska nad Sanem, zwłaszcza jak popijemy je herbatą z dzikiej mięty! Dodatkowo możemy zorganizować grę terenową, której fabuła połączy się ze spływem pontonowym! 

Ognisko na spływach

Smaczne zakończenie spływu

 

Gra terenowa + spływ pontonowy

Propozycja na cały dzień!

Najczęściej zadawane pytania

Pozostałe trasy

Tak, gwarantuje to niewywracany sprzęt, wypracowane procedury bezpieczeństwa, rekreacyjny odcinek Sanu, kamizelki asekuracyjne oraz doświadczona obsługa. Zawsze jest z nami ratownik - choć na ponad 3000 spływów nigdy nie musiał interweniować 🙂
Zawsze podczas spływu towarzyszy Wam ratownik, instruktorzy (płyną na końcu i na początku spływu) trzymając wszystkie pontony w zwartej grupie.
Jest to element obowiązkowy! Każdy z uczestników (bez wyjątków!) Musi ja założyć . dysponujemy 6 rozmiarami kamizelek dostosowanymi do wagi uczestników. Każdy uczestnik jest osobno sprawdzany czy poprawnie założył kamizelkę zanim wsiądzie do pontonu.
To zależy tylko od Was. W pontonach jest sucho a woda raczej nie dostaje się do pontonów. Warto jednak pamiętać o butach, które można zamoczyć - to zdarza się najcześciej. Ale wyobraźcie sobie że płyniecie na pontonie, z nieba leje się czerwcowy żar a Wy możecie rozegrać bitwę wodną mocząc wszystkich w pontonie obok. Co zrobicie ? 🙂
Obowiązkowym wyposażeniem są buty które można zamoczyć (buty wodne, sandały, trampki - odradzamy klapki i japonki - odpływają 🙂 ). Ubiór musi być przede wszystkim dopasowany do pogody. Jeśli jest gorąco i bezchmurnie - koszulka, spodenki i czapka z daszkiem spełnią swoje zadanie! jeśli będzie chłodniej warto wziąć dłuższą bluzę lub kurtkę przeciwwietrzną. W przypadku żaru z nieba możemy nawet posmarować się kremem z filtrem UV.
Zła pogoda to taka , która uniemożliwia realizację spływu, nie pozwala zagwarantować bezpieczeństwa lub po prostu odbiera przyjemność z tej atrakcji. W takiej sytuacji odwołujemy lub - jeśli jest taka możliwość - przesuwamy spływ. W wypadku całkowitego odwołania spływu z powodu niesprzyjającej pogody zwracamy 100% koszty spływu (jeśli już został opłacony, łącznie z zaliczką ).
Dzisiejsza technika pozwala nam bardzo precyzyjnie przewidzieć wiatr, opady, wyładowania i temperaturę dlatego informujemy o możliwych komplikacjach zwykle poprzedniego dnia, przed spływem. Nigdy nie ryzykujemy przy grupach szkolnych, dlatego odwołujemy lub przesuwamy (jeśli to możliwe) spływ w przypadku: - zbyt wysokiego stanu wody (nurt jest zbyt szybki) - Kiedy temperatura spadnie poniżej 10 st - przy wietrze powyżej 50 km na godzinę - Zagrożeniu burzowym (chodzi przede wszystkim o wyładowania) - Przy deszczowej pogodzie (nie jest to niebezpiecznie, ale nieprzyjemne )
Tak, Nie ma możliwości popłynięcia bez wcześniejszej rezerwacji. To ważne ze względu na organizację przez ZielonyPonton odpowiedniej ilości obsługi , ratowników i Waszego Ubezpieczenia. Najlepiej zarezerwować spływ jak najszybciej - by nie obawiać się o brak miejsc.
Podczas rezerwacji poinformujemy Was o wszystkich formalnościach i dokumentach. Istotną informacją np. jest że każdy z uczestników(grupy szkolne) musi mieć pisemną zgodę opiekuna na spływ pontonowy.
Tak, w cenie zawarliśmy ubezpieczenie "NNW + Aktywności sportowe". Abyśmy Was ubezpieczyli będą potrzebne dane do ubezpieczenia od każdego z uczestników - w pierwszej kolejności podpiszemy Umowę o przekazanie danych zgodną z RODO.
Pontony dla grup dzieci szkolnych są 7 osobowe! Celowo wybraliśmy taką wielkość , ponieważ z łatwością jesteśmy w stanie zagwarantować odpowiednią obsadę, aby na każdym pontonie znajdowała się minimum 1 osoba dorosła, a ich wielkość pozwala na łatwe manewrowanie nawet z małymi dziećmi. 9 i więcej osobowe pontony nie są już tak sterowne.
TAK, na tym polega cała zabawa:) Płyniemy razem i pracujemy jak drużyna - musimy czym prędzej znaleźć lidera i wspólny język! Ale nie martwcie się - nie trzeba dużo wiosłować - nurt niesie nas sam, Pagaje służą jednak też do sterowania całym pontonem.
Z niemal 5 letniego doświadczenia wiemy - ze optymalną trasą dla grup szkolnych to ok. 8 km, czas na pokonanie takiego odcinka to ok. 1,5 do 2 h i zależy od kilku czynników: Między innymi od stanu wody, pracy uczestników spływu a nawet wiatru. Całkowity czas, jaki trzeba zaplanować sonie na spływ ze szkoleniem i powrotem to około 3 - 3,5 godziny.
Zdecydowana większość naszych grup to około 30-50 osobowe załogi. Jednak posiadamy sprzęt aby jednocześnie zorganizować spływ na 4 pełne autokary - czyli około 200 osób.

DOKUMENTY DO POBRANIA

ZGODA RODZICÓW

Każdy niepełnoletni uczestnik musi posiadać podpisaną przez rodzica/opiekuna prawnego zgodę na uczestnictwo w spływie. ZOBACZ

REGULAMIN SPŁYWU

Każdy uczestnik powinien zapoznać się z regulaminem spływów pontonowych. ZOBACZ

  SPRZĘT I OBSŁUGA

Nasze pontony to sprzęt z wysokiej półki, firmy NordBoat i Watts dostarczają sprzęt także służbą ratowniczym.Pontony są niezatapialne, nie da się też go przypadkowo wywrócić.Nie potrzebujesz doświadczenia inaczej niż w przypadku kajaków.

JEŚLI CHCEMY BYĆ CAŁKOWICIE SPOKOJNI O NASZ SPRZĘT ELEKTRONICZNY ZALECAMY  ZOSTAWIĆ GO NA BRZEGU, UNIKAJĄC JEGO UTRATY (NP. GDY UPUŚCIMY GO DO WODY)

Jak przebiega spływ  Zielonym Pontonem?

Grupa , po wcześniejszej rezerwacji i ustaleniu szczegółów przyjeżdża na umówione miejsce (wskazujemy miejsce gdzie bezpiecznie i darmowo zaparkujecie autokar)

Przejście na miejsce startu spływu (ok. 400 m)

Spotkanie z instruktorami i ratownikami

Instruktorzy w pierwszej kolejności dobiorą Wam kamizelki asekuracyjne oraz pozostałe sprzęty

Dopilnujemy aby każdy miał prawidłowo zapięta kamizelkę

Dobierzemy Was w drużyny , tak aby na każdym pontonie znajdowała się przynajmniej jedna osoba dorosła.

Przeprowadzimy szkolenie – z kwestii bezpieczeństwa nad wodą oraz nauczymy się jak wspólnie sterować pontonem.

Wodujemy się i wspólnie płyniemy do końcowej przystani

Na końcu spływu będzie czekał już autokar – a jeśli zechcecie zorganizujemy Wam ognisko z pysznymi kiełbaskami